Support & fakta
My Tarkett Online - Service 24/7
Med My Tarkett-Online kan du drage fordel af alle vores services samlet ét sted, 24/7 - på mobil, pc eller tablet. Opret eller log ind på din Tarkett-konto nu for at benytte vores alle onlinetjenester.
Få adgang til alle vores services
Opret din My Tarkett Online-konto allerede i dag - og få adgang når som helst, hvor som helst.
Opret konto
Dokumenter
Om Tarkett
Nyhed! Green Building Cards
Certificering af det bæredygtige byggeri? Læs mere om hvordan du kan få certificeret dit byggeri, og hvordan Tarketts gulve kan bidrage i processen.
Carbon Calculator
Brug vores beregner til at vurdere dit projekts klimaaftryk og find ud af, hvordan du kan reducere det med genbrug.
Læs mere
-
DOGA – Design og Arkitektur Norge

DOGA – Design og Arkitektur Norge

2024 | Oslo, Norge

Billedgalleri

Interiørkonceptet i DOGAs nye lokaler er baseret på kvalitet, holdbarhed og bæredygtighed samt norsk design og produktion. Da DOGA i efteråret 2024 flyttede til Nedre Vollgate i Oslo, fik indretningsarkitekterne på arkitektkontoret Sane til opgave at designe et koncept ud fra dette. Sane har en stærk miljøprofil med særligt engagement i genanvendelse, genbrug og upcycling, og sammen ønsker både Sane og DOGA at fremme fordelene ved at træffe gode valg.

Med dette som baggrund, samt inspiration fra byggeriets byggeår 1939, udviklede Sane en farve- og materialepalet i tæt samarbejde med DOGA. Det var ønsket at inddrage så mange norske producenter og designere som muligt, og hvor der ikke var gode alternativer, blev nordiske eller europæiske brugt. Et mål for projektet var at genbruge møbler fra den tidligere adresse i Hausmans gate 16, og derudover stræbe efter social bæredygtighed.
 

Resultatet af ombygningen er to etager, hvor lys, farver og materialer arbejder sammen i en harmonisk helhed. Som de selv siger; lokaler, der er gode at være i.

På gulvet i kontorlokalet på 2. sal er der lagt 380 m2 tæppefliser fra DESSO & Patricia Urquiola kollektionen. Fliserne har et lavt klimaaftryk, og består af 100 % genanvendeligt garn på en bagside af 80 % genbrugsindhold. Tæpperne er produceret i Europa.

Det unikke mønster i tæppefliserne er designet af den verdenskendte designer Patricia Urquiola, og tæpperne vandt Red Dot Design Award i kategorien "Material and Surface design" i oktober 2024.

Tæppefliserne lagt af DOGA giver en smuk helhed og forbinder rummene elegant. Valget af håndværk og design skaber gode rum for dem, der arbejder i bygningen.

Udover tæppefliser har DOGA også et udvalg af iQ Natural vinylgulve fra Tarkett i mindre rum, der kræver anden gulvbelægning end tæpper. iQ Natural har også rigtig gode miljøargumenter, er produceret i Sverige og er verdens første vinylgulv med biotilskrevet vinyl. Det er 100 % genanvendeligt selv efter brug.
 

Se alle referencer
Anbefalet kollektion

Om

Interiørkonceptet i DOGAs nye kontorlokaler er baseret på kvalitet, holdbarhed og bæredygtighed.

Designer/Arkitekt

Sane arkitektbyrå

Segment

B2B