
Vi fjerner ftalater fra vores vinylgulve
Vi fjerner ftalater fra vores vinylgulve
I begyndelsen af 2014 skiftede Tarkett gradvist til ftalatfrie blødgørere på samtlige fabrikker i hele verden.
I Norden har Tarkett i de seneste år brugt ftalatfri teknologi på sin fabrik i Ronneby i Sverige. Allerede i 2009 lancerede vi branchens første ftalatfrie homogene vinylgulve med fornyelsebare blødgørere. Siden 2011 har de fjernet ftalater fra alle homogene vinylgulve til erhvervsområder der er fremstillet i Sverige.
I løbet af foråret 2014 skiftede Tarkett gradvist til ftalatfrie blødgørere i fremstillingen af vinylgulve til både hjem og offentlige rum, på alle deres fabrikker i hele Europa. Fabrikker uden for Europa fulgte efter i de kommende år. Den blødgører, Tarkett nu anvender, er godkendt til brug i fødevareemballage og i legetøj til børn under 3 år.
Spørgsmål og svar om ftalater
Hvad er ftalater?
Ftalater er en gruppe kemiske stoffer, der har været brugt siden 1950'erne blandt andet til at gøre plastik blødt og formbart.
Ftalater er verdens mest udbredte blødgørere og findes i eksempelvis byggematerialer, emballage, tekstiler og legetøj. Nogle typer af ftalater har vist sig at være skadelige i forhold til sundhed og miljø og bruges derfor ikke længere.
Den mest anvendte ftalat i vinylgulve i dag hedder DINP og er nøje gennemgået af EU’s ekspertpanel: Det Europæiske Kemikalieagentur. Ekspertpanelet, som består af forskere fra flere europæiske lande, har grundigt researchet på alle forskningsresultater omkring blødgøreren og har besluttet, at DINP er sikkert ud fra et sundheds- og miljømæssigt synspunkt.
Hvorfor har Tarkett besluttet at udfase ftalater?
Tarkett vil være pionerer inden for bæredygtig udvikling og øko-innovation. I de seneste år har ftalater fået opmærksomhed ud fra et sundhedsmæssigt perspektiv primært i forhold til legetøj og børnetøj. Miljøministeriet i Danmark fremsatte i 2012 et lovforslag om at forbyde en række af ftalater i forbrugerprodukter. I maj 2013 blev det besluttet, at gennemførelsen af forbuddet ville blive udskudt til 2015, mens EU undersøger, om forbuddet er i overensstemmelse med EU-retten.
Mens debatten om de sundhedsmæssige bivirkninger af ftalater er i gang, har Tarkett besluttet at stoppe med at bruge ftalater. I begyndelsen af foråret i 2014 vil der gradvist blive skiftet til ftalatfrie blødgørere på samtlige fabrikker på verdensplan. Tarkett vil i stedet bruge et blødgøringsmiddel kaldet DINCH, som er godkendt til anvendelse i fødevareemballage og i legetøj til børn under tre år.
Hvorfor har Tarkett ikke anvendt ftalatfrie blødgørere tidigere?
Tarkett evaluerer løbende sine produkter og processer for at producere gulve, der fungerer godt i et moderne, bæredygtigt samfund. Som en del af dette arbejde undersøger Tarkett forskning i nye materialer, såsom alternative blødgørere og deres miljø- og sundhedsmæssige bivirkninger.
I 2009 begyndte Tarkett at bruge ftalatfri teknologi på sin fabrik i Ronneby i Sverige, og i 2011 gik de helt over til den nye teknologi. Det viste sig at fungere godt, både i forhold til miljø og teknisk funktion, så nu har Tarkett besluttet at udfase ftalater fra samtlige fabrikker på verdensplan.
Hvordan med de allerede installerede gulve, der indeholder ftalater? Er de sikre?
Ingen af de gulve Tarkett sælger er skadelige ud fra et sundheds- eller miljømæssigt synspunkt. De har meget lave emissioner af organiske stoffer, og råvarerne er udvalgt med fokus på miljø og sundhed.Den blødgører, som Tarkett nu stopper med, DINP, opfylder kravene i REACH (Europaparlamentets og rådets forordning om registrering, vurdering og godkendelse af kemikalier) og betragtes som sikker af EU’s ekspertpanel, Det Europæiske Kemikalieagentur. Tarketts beslutning om at udfase ftalater har været en proaktiv og langsigtet måde at minimere produkternes påvirkning af miljøet og menneskers sundhed.
Hvordan er det i forhold til viden om den nye blødgører, I anvender? Kan den klassificeres som sundhedsskadelig i fremtiden?
Siden 2011 har Tarkett samarbejdet med den internationale miljøorganisation ”Cradle to Cradle”, hvis certificeringsprogram vurderer et produkts miljømæssige egenskaber i hele dets levetid. Gennem dette samarbejde udvikler og vælger Tarkett de råvarer, der er bedst for både sundhed og miljø uden at påvirke de tekniske egenskaber ved produktet.
Den ftalatfrie blødgører DINCH, som Tarkett nu går over til, har været brugt i produkter som legetøj og emballage til fødevareindustrien i ca. ti år. I lyset af den erfaring og viden som i dag er til rådighed om DINCH, er der ingen tegn på risiko i forhold til sundhed eller miljø.
Kan Tarkett fortsætte med at genbruge installationsaffald? Hvad sker der, hvis affaldet med ”gamle” blødgørrer blandes med?
Genbrug er en vigtig del af Tarketts miljøarbejde. Store mængder af produktionsaffald genbruges på alle Tarketts anlæg, som også indsamler installationsaffald, dvs. strimler og stykker der er "tilovers" i forbindelse med gulvbelægning. I Norden genbruges affaldet på Tarketts egen fabrik i Ronneby i Sverige, hvor det sorteres og blandes til nye råvarer. Hvert år indsamles mere end 400 tons installationsaffald, og det meste bliver til nye gulve.
Genanvendelsen betyder, at der i den trinvise udfasning af ftalater vil være produkter med "gamle" blødgørere, dvs. DINP, i en overgangsperiode. Den lille mængde DINP, som pga. genbrug blandes med nye ftalatfrie blødgørere, påvirker ikke produktets tekniske egenskaber. I takt med at en stadig større del af sortimentet bliver ftalatfrit, bliver andelen af affald med ftalater gradvist reduceret.